środa, 29 sierpnia 2007

Dolegliwosci w czasie ciąży

Do typowych objawów dolegliwości podczas ciąży należą nudności, wzdęcia, zaparcia, wrażliwość na zapachy, senność, rozdrażnienie, trudności w koncentracji, szybkie męczenie sie, opuchlizna rąk i nóg, bóle pleców oraz bóle głowy.

Ważne:

O każdej dolegliwości musi być powiadomiony prowadzący lekarz ginekolog. Lekarz stwierdzi czy dolegliwości są "normalne" czy też mogą być groźne dla dalszego przebiegu ciąży. Należy pamiętać, że dolegliwości określane jako typowe podczas ciąży nie zawsze muszą być wywołane poprzez zmiany zachodzące w organiźmie ale mogą być spowodowane chorobą matki lub nieprawidłowym rozwojem dziecka. Dlatego ważne jest aby o każdej dolegliwości informować lekarza ginekologa, szczególnie kiedy dolegliwości nasilają się lub są uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.

Na mdłości może pomóc spożywanie lekko strawnych posiłków. Posiłki powinny być w małych ilościach ale za to częściej. Nie czekać aż pojawi się uczucie głodu - pusty żołądek może potęgować nudności. Podczas posiłków spożywać małe ilości płynów. Najlepiej zacząć dzień od śniadania podanego do łóżka. Dobrze by było jakby śniadanie przygotowała inna osoba - kobieta powinna w tym czasie leżeć (najlepiej na boku). Na śniadanie można zjeść sucharki,jajko na twardo, herbatniki,chleb chrupki. Można wypić ciepłe mleko, herbatę miętową, sok z jabłek. Po posiłku powinno się leżeć jeszcze przynajmniej przez pół godziny.
W ciągu całego dnia kobieta powinna też pić dużo płynów.

Dolegliwości nie ustąpią od razu ale sukcesywnie powinny się zmniejszyć. Jednakże jeśli nie ustąpią trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza. Niebezpieczne jest przyjmowanie "na własną rękę" środków przeciwwymiotnych ponieważ mogą one (ale nie muszą) zaszkodzić dziecku i wpływać na jego prawidłowy rozwój.

Jeśli po zjedzeniu jakiejś potrawy zaczynają się kłopoty - należy unikać tej potrawy. To samo dotyczy zapachów. Można spróbować zupy z mleka, budyniu waniliowego lub rozpuszczalnych płatków, ugotowanych z odrobiną cukru i soli. Pomagają one na podrażniony żołądek i dostarczają organizmowi ważnych substancji odżywczych.

Bóle głowy należą też do częstych objawów. Należy postarać się unikać czynników które mogą je powodować np: głodu, jaskrawego światła, hałasu, stresu, niektórych potraw. Tabletek przeciwbólowych lepiej nie zażywać (ogromna większość tabletek przeciwbólowych nie jest wskazana w ciąży). Można się w tym czasie położyć i zdrzemnąć. Jeśli bóle głowy są bardzo uciążliwe i długotrwałe należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem w celu ustalenia jak zwalczyć tą dolegliwość.

Zaparcia są dosyć powszechnym zjawiskiem. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu ucisku rosnącego dziecka na jelita. Aby zniwelować zaparcia można spożywać produkty spożywcze, które zawierają dużą ilość błonnika.

Spuchnięte stopy oraz bóle pleców zazwyczaj pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży. Podczas ciąży organizm kobiety zawiera więcej wody i krwi niż normalnie. Gromadzi się ona w tkankach powodując opuchnięcia. Nie powinno się jednak zmniejszać ilości spożywanych płynów (może to doprowadzić do odwodnienia). W takich sytuacjach powinno się ograniczyć przebywanie w pozycji stojącej. Również pod koniec ciąży pojawiają się bóle pleców. Spowodowane jest to przyrostem masy ciała dziecka i zmianą postawy kobiety co prowadzi do dużego obciążenia kręgosłupa. Na bóle pomaga lekka gimnastyka przewidziana dla kobiet ciężarnych, leżenie na podłodze lub czymś twardym. Najlepiej na boku.

Bóle brzucha i krwawienia. W takim przypadku zawsze należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Bóle brzucha mogą występować na skutek wzrostu i rozwoju dziecka ale mimo wszystko nie można tego bagatelizować. Szczególnie kiedy bólom towarzyszą inne dolegliwości tak jak biegunka, wymioty, zawroty głowy. Trzeba natychmiast zgłosić sie do lekarza. Krwawienia podczas ciąży są bardzo niebezpieczne, niezależnie od miesiąca. Mogą one zapowiadać, że zaczyna dziać się coś niedobrego z dzieckiem. W przypadku wystąpienia krwawień trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza ginekologa (bez względu na termin następnej wizyty).

sobota, 25 sierpnia 2007

Ćwiczenia w ciąży

Większość szkół rodzenia prowadzi zajęcia dla ciężarnych z ćwiczeniami odpowiednimi dla trzeciego trymestru ciąży. Jednak dwa pierwsze trymestry również wykorzystaj na przygotowanie się do porodu. Ćwiczenia, które będziesz wykonywała, poprawią Twoją kondycję i wpłyną korzystnie na rozwój Twojego dziecka. Są wśród nich ćwiczenia ruchowe, oddechowe i relaksacyjne. Zadaniem instruktora jest także nauka prawidłowej postawy, którą powinnaś utrzymywać w ciąży.
  • pamiętaj
że w szkole rodzenia otrzymujesz instrukcje i możesz kontrolować poprawność wykonywania ćwiczeń. Natomiast właściwy efekt osiągniesz, ćwicząc systematycznie w domu. Aby ćwiczenia odniosły skutek, powinnaś je wykonywać od 2 do 3 razy dziennie, przez kilkanaście minut.

W pierwszym trymestrze powinnaś ćwiczyć oddychanie torem przeponowym. Wygląda to tak: zrób najpierw wdech nosem z jednoczesnym unoszeniem brzucha, następnie wydech ustami z jednoczesnym opuszczaniem brzucha. Ćwiczenia relaksacyjne polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni poszczególnych części ciała po kolei, następnie napinaniu i rozluźnianiu większych grup mięśniowych jednocześnie. Ważne jest także, abyś znalazła dla siebie najodpowiedniejszą pozycję odprężającą. Ćwiczenie mięśni poszczególnych części ciała (krążenie nadgarstkami, zginanie palców rąk i stóp) poprawia ich ukrwienie, zapobiega tworzeniu się obrzęków i żylaków. Ćwiczenie ramion i przedramion obu rąk wzmocni mięśnie piersiowe i poprawi kształt piersi.
  • pamiętaj
aby zmniejszyć intensywność ćwiczeń w okresie przypadającej miesiączki.

W drugim trymestrze powtarzaj te same ćwiczenia. Dołącz do nich takie, które będą wzmacniały mięśnie dna miednicy - np. marsz na pośladkach do przodu i do tyłu. A także - poprawiające elastyczność i ruchomość w stawach biodrowych, np. krążenie nogami w pozycji leżącej na wznak. Teraz powinnaś także włączyć ćwiczenia oddychania, które będą Ci potrzebne w pierwszym i drugim okresie porodu.
Korzystnie wpłyną na Ciebie ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu i masaż stóp, przynoszący relaks coraz bardziej obciążonym kończynom. Dobrze byłoby, gdybyś ćwiczyła razem z partnerem, który kontrolowałby prawidłowość wykonywanych ćwiczeń. Masowanie przez partnera mięśni w odcinku krzyżowo-lędźwiowym oraz masaż nóg poprawi krążenie i zapobiegnie bólom tych części ciała.

W drugiej połowie ciąży unikaj robienia ćwiczeń relaksacyjnych w pozycji na wznak. Lepiej będzie, jeżeli większość z nich będziesz wykonywała na boku z wałkiem lub poduszką podłożonymi pod nogę.
W trzecim trymestrze powtarzasz ćwiczenia z dwóch pierwszych trymestrów, a ponadto przygotowujesz się do parcia w czasie drugiego okresu porodu. Właściwe oddychanie w czasie porodu pozwoli na rozładowanie napięcia mięśnia macicy i poprawi dopływ krwi do dziecka. Podczas nauki parcia zwracaj uwagę, aby przeć w kierunku spojenia łonowego. Zwykle w czasie skurczu partego będziesz parła trzy razy, w rytm fali skurczowej. Po każdym parciu wykonasz głęboki wydech i wdech. Z głową przyciśniętą do klatki piersiowej wykonuj parcie markowane. W przerwie między skurczami zrób kilka oddechów torem przeponowym

Uwaga! Nauka parcia powinna się odbywać pod okiem instruktora, aby ćwicząc nie sprowokować przedwczesnych skurczów macicy.

niedziela, 19 sierpnia 2007

Szkoła rodzenia

W świadomym przygotowaniu się do porodu możesz skorzystać z pomocy szkoły rodzenia. Biorąc udział w zajęciach, uzyskasz fachową pomoc w wyjaśnieniu wielu wątpliwości, które dotyczą ciąży. Dowiesz się, jak przebiega poród i jak pielęgnować noworodka. Namów męża, aby razem z Tobą uczestniczył w zajęciach. Ponieważ szkoły najczęściej prowadzone są przy szpitalach, poznasz miejsce, w którym zamierzasz rodzić, część personelu; dowiesz się, jakie panują tam zwyczaje. Możesz także nawiązać kontakty z innymi kobietami ciężarnymi. Program szkół rodzenia łączy teorię z praktyką. Część teoretyczna to zwykle wiadomości o fizjologii i najczęściej występujących patologiach ciąży, o przebiegu porodu i połogu, o fizjologii i najczęstszych zaburzeniach u noworodka. Na spotkaniach przeprowadzane są szkolenia z zakresu pielęgnacji noworodka oraz karmienia naturalnego. Zwykle spora część zajęć poświęcona jest problemom natury psychologicznej: jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Omawiane są najczęstsze sytuacje stresogenne, których możesz teraz doświadczyć. Każda szkoła rodzenia ma opracowany zestaw ćwiczeń dla kobiet w poszczególnych trymestrach ciąży, na czas porodu i połogu. Znajomość przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także usprawnienie ciała i nauka właściwego relaksu zmniejszą Twój lęk przed nieznanym, a tak ważnym dla Ciebie wydarzeniem.

niedziela, 12 sierpnia 2007

Palenie w ciąży

Palenie w czasie ciąży i w obecności małego dziecka to poważny problem z punktu widzenia zdrowia publicznego. Małe dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców pali, są szczególnie narażone na działanie dymu papierosowego, nie są bowiem w stanie unikać kontaktu z tym zagrożeniem. Aby ograniczyć ten problem, należy w sposób rzetelny informować palących rodziców o zagrożeniu, jakie stanowią dla swoich dzieci. Muszą oni także dawać sobie wzajemne wsparcie, aby nie szkodzić dziecku.


Rozumiejąc problem palenia podczas ciąży oraz narażenia dzieci na bierne palenie zapoczątkowano w Europie szereg nowych inicjatyw. Na przykład w Belgii zainicjowano całkowicie nową kampanię rządową ukierunkowaną na pomoc rodzicom w rzuceniu palenia, dzięki czemu mogą oni również chronić zdrowie własnych dzieci [1]. Kampania Komisji Europejskiej przebiegająca pod hasłem "HELP — dla życia bez tytoniu" (http://www.help.eu.com) wykorzystuje te sprawdzone w państwach członkowskich UE praktyki. Jednocześnie przy wykorzystaniu rosnącej liczby źródeł informacji oraz promocji krajowych usług i specjalnych telefonów zaufania oferujących wsparcie osobom palącym (0 801 108 108) w ramach "HELP" udziela się pomocy rodzicom chcącym rzucić palenie.

Rzucanie palenia na czas ciąży i w okresie po urodzeniu dziecka to wyzwanie, któremu należy sprostać wspólnie!

Palenie w czasie ciąży oznacza:
  • czterokrotnie większe ryzyko zachorowania dziecka na zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc w pierwszych latach życia;
  • czterokrotnie większe ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia;
  • ryzyko urodzenia dziecka słabszego i o niższej masie urodzeniowej;
  • mniejsze szanse na karmienie piersią i krótszy okres karmienia.

Choć powszechnie wiadomo, że palenie w czasie ciąży zwiększa zagrożenie dla zdrowia dziecka i matki, mniej oczywisty wydaje się fakt, że matce trudniej rzucić palenie (lub oprzeć się pokusie palenia)w przypadku, gdy wszyscy dookoła niej palą, co dodatkowo naraża także ją i dziecko na bierne palenie.

Jeśli chodzi o palenie, największy wpływ na zachowanie matki spośród całego jej otoczenia ma partner. Badania wykazały np., że matki częściej wracały do palenia po urodzeniu dziecka, gdy ich partner palił.
Co więcej, z badania przeprowadzonego w 2005 r. wynika, że świadomość szkodliwego wpływu biernego palenia na dziecko wśród ojców wzrasta wraz z rosnącą liczbą ojców rzucających palenie.

Rzucanie palenia dla dobra dziecka jest zatem efektem zdobycia odpowiedniej wiedzy, jak również wspólnych działań obojga rodziców! Czasami potrzebna jest jednak pomoc z zewnątrz.

W celu ułatwienia palącym rodzicom zerwania z nałogiem w całej Europie wprowadza się ciekawe rozwiązania.

Ponieważ rodzice często rzucają palenie razem, wywierając na siebie wzajemny wpływ, duże znaczenie ma zaoferowanie im na czas ciąży i okres po urodzeniu dziecka odpowiedniej pomocy.

W świetle wspomnianych obserwacji niektóre kraje UE podjęły już pewne działania. W Belgii, gdzie szacunkowo około 30% kobiet pali w czasie ciąży, zainicjowano w styczniu 2006 r. rządowy plan walki z nałogiem tytoniowym. Oryginalność planu polega między innymi na tym, że w jego ramach oferowana jest pomoc w przypadkach, gdy palenie chce rzucić oboje partnerów.

Podejście zalecane przez specjalistów (tzw. podejście pięciu P)

Są to zalecenia mające na celu ukształtowanie najbardziej korzystnej relacji z pacjentem, który ma rzucić palenie. Podejście to składa się z pięciu kolejnych etapów:

  1. Pytaj: dowiedz się, ile pacjent pali i odnotuj ten fakt w przypadku każdego pacjenta podczas każdego z nim kontaktu.
  2. Poradź rzucenie palenia: pomóż pacjentowi rzucić palenie przekazując mu jasny i skierowany konkretnie do niego komunikat.
  3. Przeprowadź ocenę motywacji pacjenta do zerwania z nałogiem: po dokonaniu oceny tej motywacji istotne jest jej wzmocnienie.
  4. Pomagaj pacjentowi zerwać z nałogiem: wspieraj pacjenta oraz zapewnij potrzebną mu pomoc — psychologiczną i jeśli trzeba farmakologiczną.
  5. Przygotuj plan działań po rzuceniu palenia: zaplanuj pacjentowi przynajmniej dwie wizyty — pierwszą najlepiej w tydzień po rzuceniu palenia.


Pierwsze trzy etapy można przeprowadzić we współpracy z lekarzem prowadzącym ciążę. Ostatnie dwa etapy może przeprowadzić specjalista leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu we współpracy z ginekologiem.

Pomoc ma formę ośmiu konsultacji z uznanym specjalistą ds. leczenia uzależnienia od tytoniu. Koszt terapii (na którą kieruje ginekolog lub inny specjalista) jest refundowany.

Wspomniana pomoc w postaci ryczałtu pokrywa koszt ośmiu sesji z udziałem specjalisty dla przyszłych rodziców (120 euro od osoby) oraz koszty leczenia medycznego partnera (55 euro).

Jesteś lub będziesz rodzicem? Nie zwlekaj i dzwoń pod numer 0 801 108 108!

Nie zwlekaj z rozpoczęciem nowego, lepszego życia bez tytoniu z korzyścią dla siebie i bliskich. Dzwoń pod numer 0 801 108 108. Wykwalifikowani specjaliści odpowiedzą na każde pytanie i pomogą znaleźć najbardziej odpowiedni sposób na rzucenie palenia.

Możesz także odwiedzić serwis internetowy kampanii „HELP — dla życia bez tytoniu”: http://www.help-eu.com.

Kampania HELP – dla życia bez tytoniu prowadzona przez Komisję Europejską za pośrednictwem kampanii telewizyjnej w 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz innych działań promocyjnych ma na celu przekonanie ludzi do tego, by nie podejmowali palenia lub rzucili nałóg nikotynowy.

W ramach kampanii antynikotynowej pod hasłem „HELP – dla życia bez tytoniu” podjętej przez Komisję Europejską regularnie publikuje się komunikaty prasowe, aby dostarczyć mediom aktualnych informacji zdrowotnych w celu wspierania, rozszerzania i intensyfikowania inicjatyw podejmowanych w ramach kampanii „HELP.”

źródło: http://www.maluchy.pl/artykul/190

poniedziałek, 6 sierpnia 2007

Przyrost wagi w okresie ciąży

Podczas ciąży w naturalny sposób kobieta przybiera na wadze. Jednakże powinno się dbać, aby przyrost ten nie był ani zbyt duży co może przerodzić sie w otyłość ani zbyt mały, co skutkuje niedowagą. Do oceny masy ciała można posłużyć się formułą Body-Mass-Index
BMI= waga ciała [kg]

( wzrost [m] )2

Prawidłowy przyrost masy ciała kobiety pod koniec okresu ciąży zależy od wagi kobiety sprzed momentu zajścia w ciążę. Opis wyników:

  • poniżej 19 -> masa ciała przed zajściem w ciążę była zbyt niska (niedowaga)

  • 19 - 24 -> masa ciała przed zajściem w ciążę była prawidłowa

  • powyżej 24 -> masa ciała przed zajściem w ciążę była zbyt duża (nadwaga)

  • powyżej 30 -> otyłość

Przy prawidłowej wadze fizjologicznej, przyrost masy ciała w czasie ciąży wynosi średnio 11 - 13 kg. Kobiety z niedowagą masy ciała sprzed ciąży powinny przytyć więcej natomiast kobiety z nadwagą powinny znacznie bardziej kontrolować przyrost wagi. Poniższy wykres ilustruje przyrost wagi ciała kobiety w całym okresie ciąży (kliknij na obrazku aby powiększyć).

ciąża - przyrost wagi w okresie ciąży

W okresie trwania ciąży kobieta powinna przynajmniej raz w tygodniu kontrolować swój przyrost wagi. Jedynie w 3 pierwszych miesiącach i w ostatnim tygodniu ciąży nie ma konieczność sprawdzania wagi. Poniższa tabela pokazuje prawidłowy przyrost wagi:

Waga w ciąży - idealny przyrost*
13 - 15 tydzień3 x 250g = 750g
16 - 18 tydzień3 x 300g = 900g
19 - 22 tydzień4 x 350g = 1400g
23 - 24 tydzień2 x 400g = 800g
25 - 26 tydzień2 x 450g = 900g
27 - 38 tydzień12 x 500g = 6000g
39 tydzień1 x 250g = 250g
całościowy przyrost11000g
* - wg Będziemy Rodzicami Barbary Nees-Deleval

Jednocześnie należy pamiętać, że waga w ciąży może zmieniać się w innym rytmie. Zmiana przyrostu wagi uwarunkowana jest od wzrostu, budowy ciała, wagi przed ciążą. Część kobiet może przybrać na wadze tylko 6 - 8 kg kiedy inna kobieta nawet ponad 15 kg i nie ma to wpływu na prawidłowy przebieg ciąży. Za każdym razem należy swój przyrost wagi kontrolować i konsultować z lekarzem ginekologiem.

źródło: http://twoja-ciaza.com.pl/waga.html