środa, 29 sierpnia 2007

Dolegliwosci w czasie ciąży

Do typowych objawów dolegliwości podczas ciąży należą nudności, wzdęcia, zaparcia, wrażliwość na zapachy, senność, rozdrażnienie, trudności w koncentracji, szybkie męczenie sie, opuchlizna rąk i nóg, bóle pleców oraz bóle głowy.

Ważne:

O każdej dolegliwości musi być powiadomiony prowadzący lekarz ginekolog. Lekarz stwierdzi czy dolegliwości są "normalne" czy też mogą być groźne dla dalszego przebiegu ciąży. Należy pamiętać, że dolegliwości określane jako typowe podczas ciąży nie zawsze muszą być wywołane poprzez zmiany zachodzące w organiźmie ale mogą być spowodowane chorobą matki lub nieprawidłowym rozwojem dziecka. Dlatego ważne jest aby o każdej dolegliwości informować lekarza ginekologa, szczególnie kiedy dolegliwości nasilają się lub są uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.

Na mdłości może pomóc spożywanie lekko strawnych posiłków. Posiłki powinny być w małych ilościach ale za to częściej. Nie czekać aż pojawi się uczucie głodu - pusty żołądek może potęgować nudności. Podczas posiłków spożywać małe ilości płynów. Najlepiej zacząć dzień od śniadania podanego do łóżka. Dobrze by było jakby śniadanie przygotowała inna osoba - kobieta powinna w tym czasie leżeć (najlepiej na boku). Na śniadanie można zjeść sucharki,jajko na twardo, herbatniki,chleb chrupki. Można wypić ciepłe mleko, herbatę miętową, sok z jabłek. Po posiłku powinno się leżeć jeszcze przynajmniej przez pół godziny.
W ciągu całego dnia kobieta powinna też pić dużo płynów.

Dolegliwości nie ustąpią od razu ale sukcesywnie powinny się zmniejszyć. Jednakże jeśli nie ustąpią trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza. Niebezpieczne jest przyjmowanie "na własną rękę" środków przeciwwymiotnych ponieważ mogą one (ale nie muszą) zaszkodzić dziecku i wpływać na jego prawidłowy rozwój.

Jeśli po zjedzeniu jakiejś potrawy zaczynają się kłopoty - należy unikać tej potrawy. To samo dotyczy zapachów. Można spróbować zupy z mleka, budyniu waniliowego lub rozpuszczalnych płatków, ugotowanych z odrobiną cukru i soli. Pomagają one na podrażniony żołądek i dostarczają organizmowi ważnych substancji odżywczych.

Bóle głowy należą też do częstych objawów. Należy postarać się unikać czynników które mogą je powodować np: głodu, jaskrawego światła, hałasu, stresu, niektórych potraw. Tabletek przeciwbólowych lepiej nie zażywać (ogromna większość tabletek przeciwbólowych nie jest wskazana w ciąży). Można się w tym czasie położyć i zdrzemnąć. Jeśli bóle głowy są bardzo uciążliwe i długotrwałe należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem w celu ustalenia jak zwalczyć tą dolegliwość.

Zaparcia są dosyć powszechnym zjawiskiem. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu ucisku rosnącego dziecka na jelita. Aby zniwelować zaparcia można spożywać produkty spożywcze, które zawierają dużą ilość błonnika.

Spuchnięte stopy oraz bóle pleców zazwyczaj pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży. Podczas ciąży organizm kobiety zawiera więcej wody i krwi niż normalnie. Gromadzi się ona w tkankach powodując opuchnięcia. Nie powinno się jednak zmniejszać ilości spożywanych płynów (może to doprowadzić do odwodnienia). W takich sytuacjach powinno się ograniczyć przebywanie w pozycji stojącej. Również pod koniec ciąży pojawiają się bóle pleców. Spowodowane jest to przyrostem masy ciała dziecka i zmianą postawy kobiety co prowadzi do dużego obciążenia kręgosłupa. Na bóle pomaga lekka gimnastyka przewidziana dla kobiet ciężarnych, leżenie na podłodze lub czymś twardym. Najlepiej na boku.

Bóle brzucha i krwawienia. W takim przypadku zawsze należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Bóle brzucha mogą występować na skutek wzrostu i rozwoju dziecka ale mimo wszystko nie można tego bagatelizować. Szczególnie kiedy bólom towarzyszą inne dolegliwości tak jak biegunka, wymioty, zawroty głowy. Trzeba natychmiast zgłosić sie do lekarza. Krwawienia podczas ciąży są bardzo niebezpieczne, niezależnie od miesiąca. Mogą one zapowiadać, że zaczyna dziać się coś niedobrego z dzieckiem. W przypadku wystąpienia krwawień trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza ginekologa (bez względu na termin następnej wizyty).

Brak komentarzy: