niedziela, 8 lipca 2007

Dieta przyszłej matki


Sposób żywienia kobiet przed ciążą oraz w czasie jej trwania ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka. Kobiety planujące macierzyństwo powinny więc znać zasady właściwego odżywiania się.

Już przed planowaną ciążą należy się do niej przygotować, wprowadzając odpowiednie zmiany w sposobie żywienia i trybie życia. Konieczne jest urozmaicanie jadłospisu i korzystanie z jak największej ilości różnych produktów - w ten sposób znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Dla rozwoju płodu najważniejszymi składnikami odżywczymi są: kwas foliowy, żelazo, jod, cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego też wszystkie te składniki muszą być dostarczane w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem.

Planując ciążę należy przede wszystkim zabezpieczyć się przed niedoborem kwasu foliowego, należącego do witamin z grupy B. Groźne są jego niedobory nie tylko w czasie ciąży, ale również przed zapłodnieniem. Naukowcy stwierdzili bowiem, że niskie spożycie kwasu foliowego powoduje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wrodzoną wadą układu nerwowego i liczne komplikacje w przebiegu ciąży. Wady te powstają bardzo wcześnie, bo już na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży, kiedy przyszła kobieta najczęściej nie jest jeszcze świadoma swojego stanu. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta przed zajściem w ciążę skontaktowała się wcześniej ze swoim lekarzem w sprawie przyjmowania preparatów kwasu foliowego. Powinna również spożywać więcej produktów będących jego dobrym źródłem.

Z powodu dużego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne, przy zwiększonym tylko o 300 kcal zapotrzebowaniu na energię, mogą u kobiety w ciąży wystąpić niedobory niektórych składników odżywczych. Szczególnie groźny może być niedobór żelaza, wapnia, cynku, jodu oraz witaminy E, C i beta-karotenu. Wówczas lekarz może zalecić - oprócz racjonalnego odżywiania się - dodatkowe stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych.

Warto dodać, że podczas ciąży groźne mogą być nie tylko niedobory różnych składników, ale również nadmiary, zwłaszcza witaminy A i D. Powstają one najczęściej na skutek nadmiernej suplementacji diety preparatami witaminowymi (np. podczas korzystania jednocześnie z kilku rodzajów preparatów witaminowo - mineralnych). Należy więc jeszcze raz podkreślić, że stosowanie i dawkowanie tego rodzaju preparatów powinno być ustalone przez lekarza prowadzącego ciążę.

Ważnym zagadnieniem przed i w czasie ciąży jest również odchudzanie się. Obecnie wiele kobiet dba o swoją sylwetkę, stosując różnego rodzaju diety odchudzające, często źle zbilansowane i prowadzące do niedoborów składników odżywczych. Dlatego też nie należy się odchudzać nie tylko w czasie ciąży, ale również krótko przed jej początkiem. Stwierdzono bowiem, że kobiety, które zbyt mało przybywają na wadze, często rodzą dzieci z małą masą urodzeniową.

W okresie ciąży przybieranie na wadze jest jak najbardziej prawidłowym zjawiskiem. Jednakże przyrost masy ciała w czasie całej ciąży nie może przekroczyć zalecanych norm. Podczas ciąży organizm kobiety potrzebuje większej ilości energii i składników odżywczych. W tym okresie znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, nawet o 50-100%. Natomiast kaloryczność dziennej racji pokarmowej powinna być zwiększona jedynie o 300 kcal.

artykuł mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia
źródło:
"Żyjmy dłużej" 8 (sierpień) 1999

Brak komentarzy: