sobota, 7 lipca 2007

Zanim zajdziesz w ciąże

Zanim zajdziesz... przede wszystkim odwiedź swojego lekarza-ginekologa. Przez długie 9 miesięcy będziesz otoczona jego troskliwą opieką. Najlepiej będzie, aby jeden lekarz opiekował się Tobą przez całą ciążę - wtedy będzie potrafił szybko zareagować na jakąś nieprawidłowość, gdyż będzie doskonale znał Twój organizm.

Niektórym kobietom bardziej będzie odpowiadała opieka lekarza rodzinnego, innym lekarza-ginekologa lub doświadczonej położnej. Ważne, abyś do tej osoby miała pełne zaufanie - wtedy będziesz spokojna o zdrowie Twojego dzidziusia. Lekarza powinnaś odwiedzić, jak tylko spostrzeżesz pierwsze objawy ciąży i spotykać się z nim regularnie - w jego gabinecie oczywiście (no chyba że to on jest ojcem dziecka) - co miesiąc. Lekarz będzie szczegółowo instruował Cię, jak postępować, aby urodził się zdrowy i radosny dzidziuś.


Zanim zajdziesz... musisz przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną - na 2-3 miesiące przed planowanym terminem zajścia w ciążę. W tym czasie organizm kobiety powinien wrócić do normy - cykl miesięczny odzyskuje swoją naturalną prawidłowość. Pamiętaj również, że w krótkim czasie po zaprzestaniu antykoncepcji hormonalnej zwiększasz swoje szanse na poczęcie bliźniaków, trojaczków czy nawet większej ilości dzieciaczków na raz.

Zanim zajdziesz... przedyskutuj ze swoim lekarzem nurtujące Cię problemy. Jeżeli przykładowo przeszłaś poronienie, powinnaś wspólnie ze swoim lekarzem poszukać przyczyn tej sytuacji. Pamiętaj - jedno poronienie nie przekreśla szans na szczęśliwe macierzyństwo, Wykrycie takich nieprawidłowości jak mięśniaki, niewydolność szyjki macicy, zaburzenia hormonalne pozwalają na wyleczenie kobiety. I niedopuszczenie do powtórzenia sytuacji.


Zanim zajdziesz... dowiedz się, jakie zagrożenie dla Ciebie i Twego dziecka niosą następujące choroby:

Różyczka

Różyczka u kobiet w ciąży jest poważną chorobą, która może powodować wady rozwojowe u dzieci. Aby się zabezpieczyć przed zachorowaniem na różyczkę w ciąży, bo nie chorowałaś lub nie wiesz, czy chorowałaś, jeszcze przed zajściem w ciążę możesz wykonać badanie na obecność przeciwciał antyróżyczkowych. Jeżeli wynik będzie dodatni - nie musisz się szczepić, jeżeli ujemny - warto poddać się szczepieniu. Pamiętaj - przez trzy miesiące po zaszczepieniu nie wolno zajść w ciążę.

Wirusowe zapalenie wątroby

Podobnie, jeżeli nie byłaś szczepiona przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zwłaszcza jeżeli ze względu na swoją pracę - np. jesteś przedszkolanką, pielęgniarką - jesteś szczególnie narażona na zachorowanie - koniecznie zaszczep się jeszcze teraz (czyli zanim zajdziesz).

Toksoplazmoza

Jest to choroba odzwierzęca, a zachorowanie przyszłej mamy - po 16 tygodniu ciąży - może poważnie uszkodzić rozwijający się płód. Dlatego warto przed ciążą sprawdzić, czy u matki wytworzyły się przeciwciała chroniące przed rozprzestrzenianiem się zakażenia w organizmie przy kontakcie z zarazkami. Jeżeli przeciwciał nie stwierdzono - wynik ujemny, powinno się badanie powtórzyć jeszcze 2 -3 razy i unikać źródeł zakażenia przez całą ciążę - to znaczy nie jeść surowego mięsa, myć dokładnie jarzyny, unikać kontaktu z kotami oraz z ziemią, w której mogą się znajdować ich wydaliny i przede wszystkim przestrzegać ogólnych zasad higieny. Jeżeli wynik badania IgG jest dodatni -oznacza to, że kobieta ma przeciwciała i w zasadzie nie powinna się obawiać choroby - higieny jednak nigdy nie za dużo.

Choroby przenoszone drogą płciową, zapalenia pochwy

Na przebieg ciąży i zdrowie maluszka mają wpływ również stany zapalne pochwy matki - źle leczone zapalenie pochwy może powodować zapalenie przydatków, to zaś niepłodność - czy też obecność chorób przenoszonych drogą płciową - chlamydioza, rzeżączka, wirus HIV. Warto więc zrobić odpowiednie badania, aby wykluczyć ich obecność. Można też zrobić test pozwalający określić kwasowość pochwy (niektóre choroby zmieniają odczyn pochwy z kwaśnego na alkaliczny), czy ocenę stopnia czystości pochwy.

Choroby przewlekłe

Kobiety chorujące na choroby przewlekłe - cukrzycę, padaczkę, astmę, nadciśnienie, niedokrwistość, choroby nerek, powinny w szczególności zgłosić się do lekarza przed zajściem w ciążę, po to aby doprowadzić chorobę do stanu równowagi i np. ustalić takie dawki leków, które nie będą szkodliwe dla maluszka.

Choroby genetyczne

Jeżeli w rodzinie matki lub ojca dziecka zdarzyła się choroba genetycznie uwarunkowana lub kobieta jest w zaawansowanym wieku - przyszła matka będąc już w ciąży może poddać się badaniom - np. biopsja trofoblastu, test potrójny, amniopunkcja, kordocenteza, pozwalającym określić stan płodu. Już teraz zapytaj swojego lekarza, jakie masz możliwości w tym zakresie.


Zanim zajdziesz... wykonaj następujące badania laboratoryjne:

  • - mocz
  • - morfologia
  • - grupa krwi - matki i ojca, a jeżeli istnieje niezgodność pomiędzy czynnikami
  • - Rh a kobieta była już w ciąży - poziom przeciwciał anty Rh
  • - WR
  • - HBS Ag - wirusowe zapalenie wątroby
  • - test USR - choroby weneryczne
  • - test określający kwasowość pochwy, biocenoza pochwy
  • - cytologia
Otrzymane wyniki dostarczą Twojemu lekarzowi informacji na temat go stanu zdrowia i pozwolą na zastosowanie odpowiedniego leczenia jeszcze przed ciążą.


Zanim zajdziesz... koniecznie rzuć palenie. Substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym przedostają się do pęcherzyka Graafa i mogą zaburzyć rozwój jajeczka. Związki węgla, smoła, nikotyna i substancje trujące przedostają się do Twojej krwi i powodują, że Twój maluszek będzie otrzymywał mniejszą ilość tlenu niezbędnego do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Dziecko prawdopodobnie urodzi się przedwcześnie, z mniejszą wagą urodzeniową, tym samym gorzej przygotowane do samodzielnego życia, będzie bardziej podatne na choroby wieku dziecięcego, alergie.

Droga mamo zastanów się, sięgając po kolejnego papierosa, czy warto!!!

Podobnie przebywanie w zadymionych pomieszczeniach niekorzystnie wpływa na zdrowie mamy i rozwój dzidziusia.

Palący tato - pomyśl o zdrowiu swego potomka!!!


źródło: http://www.erodzina.com/index.php?id=30,322,0,0,1,0

Brak komentarzy: